Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
logo_PPA

Aj na základe výsledkov forenzného auditu bola vymenená viac ako tretina zamestnancov PPA

    

    Pred začiatkom súdneho pojednávania v najväčšej korupčnej kauze Dobytkár prišiel minister pôdohospodárstva na Úrad špeciálnej prokuratúry. Podľa vlastných slov odovzdal komplexný forenzný audit – 10 tisíc strán dokumentov, ktoré podrobili hĺbkovej analýze prideľovania eurofondov. Samotný audit prebiehal od mája 2020 do februára 2021.

„Nejde len o kauzu Dobytkár, sú tam aj iné kauzy, ktoré majú byť podľa môjho názoru prešetrené. Chcem za minulosťou PPA urobiť bodku. Chcem aby bolo všetko vyšetrené. Keď po mne nič iné nezostane ako to, že som vyčistil rezort, budem to považovať za splnenú misiu,“ uviedol na krátkom brífingu pred budovou prokuratúry v Pezinku minister.

Forenzný audit sa zameral na cielenú vzorku podozrivých prípadov. Vychádzalo sa z objemu projektov vo výške jednej miliardy eur. Vzorka bola podľa ministra zacielená na objem zdrojov 50 miliónov eur.

„Keďže tá vzorka bola cielená na podozrivé prípady, až v 60-tich percentách bolo vykázané podozrenie na korupčné správanie. Boli napríklad zistené fakturácie od sprostredkovateľov zhodou okolností niekoľko dní pred samotným rozhodnutím PPA o udelení podpory,“hovorí Samuel Vlčan.

Podľa ministra boli súčasťou auditu aj zistenia prepojenia rôznych osôb tak z ministerstva, ako aj z PPA, na bývalých zamestnancov, rôznych predajcov techniky a rôznych sprostredkovateľov.

„Aj na základe výsledkov forenzného auditu bola viac ako jedna tretina zamestnancov PPA  vymenená. Boli tam dôvody konfliktu záujmov a nedodržiavania vnútorných predpisov,“ povedal minister.

Zistenia audítorskej spoločnosti PwC, ktorá forenzný audit realizovala, minister po roku od skončenia auditu, odovzdal na posúdenie prokuratúry. Minister dnes na tlačovom brífingu uviedol aj to, že presadenie forenzného auditu nebolo jednoduché.

„Problémom bolo, že vtedajší pán minister odišiel z ministerstva vtedy, keď bolo potrebné podpísať zmluvu. Rovnako sa v budove nenachádzal ani prvý štátny tajomník. Ja z pozície druhého štátneho tajomníka som zobral plnomocenstvo z trezoru a podpísal som forenzný audit. Jeho výsledky boli kľúčové pre ozdravenie PPA a udelenie plnej akreditácie. Bez výsledkov forenzného auditu by nebolo možné udeliť PPA trvalú akreditáciu,“ informoval dnes minister.

Krátenie projektových podpôr vo výške 25 percent zo strany Európskej komisie však stále trvá. PPA z toho dôvodu stále nevypláca finančné prostriedky za realizované projekty. Pritom ešte v októbri minister so šéfom PPA sľubovali, že vyplatenie zadržaných prostriedkov bude možné do konca roka 2021. Minister teraz dúfa, že k prehodnoteniu výšky krátenia zo strany Európskej komisie dôjde čo najskôr.

Autor článku:Juraj Huba - poľnoinfo.sk