Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
logo eu

Europoslanci zlikvidovali jeden z kľúčových pilierov Zelenej dohody


Európsky parlament  odmietol návrh na obmedzenie používania pesticídov, teda chemických prípravkov na ochranu rastlín. Spravodajkyňa normy, europoslankyňa za Zelených Sarah Wienerová z Rakúska hovorila po hlasovaní o „čiernom dni pre životné prostredie a spoločnosť“.

Návrh, ktorý mal do roku 2030 znížiť používanie pesticídov v EÚ na polovicu, odmietlo 299 poslancov, podporilo ho 207 európskych zákonodarcov a 121 sa zdržalo hlasovania. O texte sa viedla vášnivá diskusia a poslanci podali desiatky pozmeňujúcich návrhov, ktorých schvaľovanie výrazne predĺžilo dnešné hlasovanie.

Poslanci tiež odmietli, aby sa návrh vrátil príslušnému výboru na ďalšie prerokovanie. Štáty EÚ by svoju pozíciu k europarlamentom zamietnutému návrhu mohli hľadať na rokovaní ministrov pôdohospodárstva v decembri, plynie z diplomatických informácií ČTK. Vzhľadom na odmietavý postoj europoslancov však nie je isté, že sa tak naozaj stane. Program decembrovej rady ešte španielske predsedníctvo neskompletizovalo. Navyše, stále existuje pomerne veľká skupina štátov, ktoré by o veci radšej, ako na ministerskom rokovaní, ďalej diskutovali na nižšej úrovni v príslušnej pracovnej skupine. Obmedzenie pesticídov tak bolo dneškom prakticky definitívne zmietnuté zo stola, minimálne do konca volebného obdobia, poznamenala agentúra AFP.

Zelení a ďalšie ľavicové strany v EP nakoniec hlasovali proti konečnej dohode po tom, ako spoločný tlak Európskej ľudovej strany (EPP) a ďalších pravicových skupín zmiernil formuláciu mnohých ustanovení schvaľovanej normy, poznamenal k dianiu v pléne europarlamentu bruselský server Politico. Europoslanci tak dnes zlikvidovali jeden z kľúčových pilierov takzvanej Zelenej dohody pre Európu (Green Deal) súčasnej Európskej komisie, upozornil tento spravodajský web.

Pravicu a radikálnu pravicu viní z odmietnutia textu jeho spravodajkyňa Wienerová, podľa ktorej výsledok zásadne ovplyvnili lobisti.

„Nevedela som si predstaviť, že by tento návrh mohol byť takto zmasakrovaný. Pre mňa ako spravodajkyňu to bolo veľké sklamanie, ale je to hlavne monumentálne sklamanie pre životné prostredie. Je to rana pre naše ciele biodiverzity, pre naše zdravie a pre zdravie našich detí,“ uviedla Wienerová po hlasovaní.

Autor článku: ČTK