Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
IMG-20230615-WA0008

Fórum Vidieckeho parlamentu LotyšskaZúčastnili sme sa Lotyšského fóra vidieckeho parlamentu v meste Ērgļi. Bol to trojdňový event, ktorý tvorili panelové diskusie významných ľudí, workshopy, spoznávanie Lotyšského vidieka a ochutnávanie lokálnych jedál.

Téma prvej panelovej diskusie bolo znižovanie počtu obyvateľov na vidieku “shrinking”. Rozprávali sa však o tom, ako sa nezameriavať na pokles obyvateľstva, ale zameriavať sa na zvyšovanie kvality života. V tom je zahrnuté budovanie infraštruktúry, zlepšenie internetového pripojenia a podpora lokálnych komunít. V tejto diskusii boli zapojení ľudia, ako Ilona Eklona úradníčka pre sociálne záležitosti, Pascale Van Doren, ktorá sa venuje Rural Paktu, Anita Seļicka, predsedníčka Lotyšského vidieckeho parlamentu ale aj zástupca ministra pre lokálny rozvoj v Česku Radim Sršeň. Zatiaľ čo členovia diskusie rozoberali “smart shrinking”, Radim Sršeň prezentoval fungujúci príklad rozvoja vidieckych oblastí v ČR a vravel, že “najlepšie je zamerať sa na rozširovanie vidieckeho obyvateľstva”.

Na workshope sme sa ďalej venovali myšlienke “smart shrinkage”, ale z praktického hľadiska. Účastníčka fóra nám prezentovala príklad, z mesta Selije, kde nič nebolo dokázali pomocou projektov vytvoriť komunitu, ktorá pravidelne organizuje aktivity a zlepšuje okolie. Zástupca ministra pre lokálny rozvoj ale aj starosta obce Dolní Studénky Radim Sršeň prezentoval príklad, ako z Kaštieľu v obci, ktorý slúžil, ako psychiatrická liečebňa, vytvoril po rekonštrukcii miesto, kde žijú matky s deťmi, mentálne znevýhodnení ľudí a taktiež ľudia ktorí sú vyliečení zo závislostí.

            Okrem toho sme sa z amerického výstupu štúdie dozvedeli o tom, že mnoho obciam klesá počet obyvateľov a zameriavajú sa len na túto metriku. Štúdia ukazuje, že zlepšenie kvality života je investíciou do budúcnosti. Ďalší rečník nám povedal o úspešnej rekonštrukcii kina vo svojej obci, kde sprístupnil ľudom kultúru.

            Počas voľného dňa sme si s Martinom boli pozrieť pamiatky hlavného mesta. Hneď z letiska sme sa previezli MHD do centra, kde sme si pozreli staré mesto spolu s palácom prezidenta a dostali sme sa na námestie, kde sa konal memoriál pre deportovaných Lotyšov na Sibír. Navštívili sme aj centrálny trh, kde sme okrem tradičných jedál našli mnoho domácich, ktorí predávajú vyrobené alebo vypestované potraviny.

            Záverečný deň, tohto fóra sa na miestnom kopci konal rituál pre získanie pozitívnej energie na nasledujúce činy a odovzdávali sme naše nápady do “nebies”. Pre iných účastníkov sa konala aj prehliadka okolitých miest podporených z projektov pre miestny rozvoj.

            Ďakujeme Lotyšskému Vidieckemu parlamentu za pozvanie a výbornú organizáciu tejto super aktivity.

Priložené fotografie