Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk

KONČÍ SA ZELENINÁRSKA KRÍZA?

(09.02.2012; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.00; por. 14/29; MAJER Peter)

Viliam STANKAY, moderátor: 

"Plochy na pestovanie zeleniny sa u nás neustále zmenšujú. Kríza postihla najmä malých pestovateľov. Stále sa však nájdu podnikatelia, ktorí sa neboja rizika, aj keď sú hypermarkety plné lacnej zeleniny zo zahraničia. Na južnom Slovensku sa dnes pustili do gigantického projektu   pestovania paradajok v obrovskom skleníku." 

Peter MAJER, redaktor: 

"Kým donedávna bol Žitný ostrov zásobárňou zeleniny pre celé Slovensko, v posledných rokoch ich v hypermarketoch vytlačili lacnejšie paradajky či papriky z Holandska či Španielska. Obyvatelia preto fólie a skleníky premenili napríklad na anglický trávnik." 

Helena PATASIOVÁ, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska: 

"Pri transformácii poľnohospodárstva zelenina sa pestovala na Slovensku na skoro 20 tisíc hektárov výmery. V súčasnej dobe je to asi 10 percent z tej výmery." 

Zsolt BINDICS, veľkopestovateľ paradajok: 

"Na záhradkách robiť neintenzívnu výrobu, to je už za nami bohužiaľ." 

P. MAJER: 

"Nájsť slovenskú zeleninu na pultoch v obchodoch nie je vždy jednoduché. Niekedy sa obchodné reťazce správajú priam šokujúco." 

H. PATASIOVÁ: 

"Sú známi teda pestovatelia, ktorí dodávajú do obchodných reťazcov a za hodinu sa idú pozrieť na vlastný produkt, ktorý je označený, ako český alebo iný výrobok." 

P. MAJER: 

"Niektorí podnikatelia však nestrácajú odvahu a rozbiehajú nové projekty. Toto je momentálne najväčší skleník na Slovensku. Má rozlohu 6 tich hektárov. Každý rok by sa v ňom malo urodiť viac ako 3 milióny kilogramov paradajok. Konkurencie napríklad z Holandska sa neboja napriek tomu, že budú asi o 10 percent drahšie. Vykurovať ho bude horúca voda z neďalekého geotermálneho vrtu." 

Z. BINDICS: 

"Je to blízko k spotrebiteľovi. Tzn. že my tie rastliny oberáme čerstvo v ten deň, kedy sa dodávajú a je to aj o slnečnom žiarení tu na juhu Slovenska." 

P. MAJER: 

"O tieto paradajky majú záujem už tri obchodné reťazce. Skleník stál viac ako 8 miliónov eur. Tieto rastlinky budú mať už o niekoľko týždňov 6 metrov. Prvé plody v z nich v našich obchodoch nájdeme začiatkom apríla. Peter MAJER, Slovenská televízia."