Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
autor Ján Žitniak

Namiesto systematickej podpory sme svedkami verbálnych útokov na mimovládne organizácie

 Znevažovanie občianskej aktivity a systematického obchádzania participácie, skonštatovala komora.

AutorTASR,5. novembra 2021 16:00ratislava 5. novembra (TASR) - Komora mimovládnych organizácií Rady vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie (MNO) odmieta obviňovania a konšpirácie o mimovládnych neziskových organizáciách. Objavili sa v ostatných dňoch a prezentovali ich viacerí predstavitelia vládnej koalície aj opozície. Informoval o tom Marcel Zajac z komory mimovládnych organizácií Rady vlády SR pre MNO.


"Mimovládne organizácie sú pevnou súčasťou verejného života a preto máme právo vyjadrovať sa k správe vecí verejných,"zdôraznila komora. Aj v prípade, že majú mimovládne organizácie iný názor ako politickí predstavitelia, samosprávy či politické strany, neznamená to, že"sú teroristi".

Komora sa vo vyhlásení vymedzila voči opakovaným útokom na občiansky sektor, ale aj klamstvám a demagógii, ktoré sa v ostatných dňoch vyskytli v súvislosti s činnosťou mimovládnych organizácií a aktuálnymi témami, ako sú očkovanie, boj proti korupcii či návrh reformy národných parkov.

"Predstaviteľom koaličných i opozičných strán by sme chceli pripomenúť, že bývalá aj terajšia vláda sa sami a dobrovoľne prihlásili k myšlienke podpory občianskej spoločnosti, otvoreného vládnutia a podpory participácie na správe vecí verejných. Namiesto systematickej podpory sme svedkami verbálnych útokov na mimovládne organizácie, znevažovania občianskej aktivity a systematického obchádzania participácie,"skonštatovala komora.

Mimovládne neziskové organizácie budú v najbližších dňoch žiadať zvolanie Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie. Budú tiež iniciovať stretnutie s vládnym splnomocnencom pre rozvoj občianskej spoločnosti, ako aj s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) a predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom (Sme rodina).

 

Autor TASR, 5. novembra 2021 16:00

 Autor fotografie, Ján Žitniak