Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk

Návšteva v prezidenskom paláci

PREZIDENT: Slovenské poľnohospodárstvo je dnes v ťažkej pozícii

(09.02.2012; TASR)

Bratislava 9. februára (TASR)   Prezident SR Ivan Gašparovič dnes v Prezidentskom paláci prijal na pracovnom stretnutí predstaviteľov agrárnych samospráv   Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Agrárnej komory Slovenska (AKS) a Vidieckeho parlamentu na Slovensku (VIPA SK). 

Témou stretnutia prezidenta SR a predstaviteľov agrosamosprávnych organizácií bola najmä problematika slovenského poľnohospodárstva v kontexte potravinovej sebestačnosti a tlaku obchodných reťazcov, ktorý má synergický negatívny dosah na celý agrorezort a život na vidieku. 

Trhová ekonomika je podľa slov prezidenta Gašparoviča neúprosná a zvýhodňuje tie oblasti podnikania, ktoré prinášajú väčší zisk. "Poľnohospodárstvo je dnes v ťažkej pozícii a všetci, ktorí v ňom pracujú, zdieľajú môj obdiv. Fungovanie tohto rezortu potrebuje podporu, bez ktorej si poľnohospodári nedokážu sami poradiť," informoval o prezidentových vyjadreniach tlačový odbor Kancelárie prezidenta SR. 

"Účelom stretnutia bolo informovať hlavu štátu o problémoch, ktoré zažíva agropotravinársky sektor. Priblížili sme samozrejme aj situáciu, v ktorej sa nachádzame, čo sa týka vývoja od nášho vstupu do EÚ. Dokonca sme sa v diskusii vrátili aj do predchádzajúceho, obdobia, do obdobia transformácie," uviedol po rokovaní predseda SPPK Milan Semančík. 

"Podpora agrosektora z EÚ pre Slovensko nie je malá suma   predstavuje 389 miliónov eur. Na národnej úrovni treba inakšie nasmerovať rozdelenie finančných prostriedkov   je potrebné viazať podporu na produkciu, na zamestnanosť, na chov zvierat a na rozvoj vidieka," konštatovala predsedníčka AKS Helena Patasiová.

"S pánom prezidentom sme sa dohodli na ďalšom vzájomnom stretnutí v čase, keď budeme mať novú vládu. Problémov je veľa a zatiaľ sa o nich viac rozpráva, ako sa robí," poznamenala predsedníčka VIPA SK Mária Behanovská.

Samosprávne organizácie sa zároveň dohodli, že budú pracovať aj tvorbe Koncepcie rozvoja poľnohospodárstva a potravinárstva SR, ktorá momentálne absentuje. "Po parlamentných voľbách sa budeme usilovať o to, aby nová vláda začala veľmi intenzívne pracovať na takomto dokumente," uzavrel Semančík.