Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
40_euractiv

Prečo žiť na vidieku? – euractiv.sk

 

link: 

Prečo žiť na vidieku? – euractiv.sk 

 

Portál EURACTIV Slovensko Vás pozýva na online diskusiu s názvom Prečo žiť na vidieku?, ktorá sa uskutoční 11. júla 2023 v čase od 18:00 do 19:15 prostredníctvom aplikácie Zoom.

 O PODUJATÍ

Slovensko je vidiecka krajina, hovorí sa často na základe porovnania európskych štatistík o podiele ľudí žijúcich v malých mestách, obciach a mestských aglomeráciách. Ide do veľkej miery o historické dedičstvo, ktoré však v ostatných rokoch podporuje aj trend sťahovania ľudí z miest do vidieckych oblastí.

Pre niekoho vidiecky život nie je voľbou, ale pokračovanie v rodinnom odkaze, niekto chce spomaliť po návrate z úspešnej zahraničnej kariéry, iní zas chcú život svojej rodiny prepojiť s prírodou a zdravším prostredím a sú aj takí čo vo vidieku vidia príležitosť pre dobrú prácu a vidinu lepšieho zárobku.

Za anekdotami o výstrelkoch znudenej generácie, ktorá po mentálnom vyhoretí naivne hľadá vo vidieku ľahšiu cestu k životnému šťastiu sú ale príbehy skutočných ľudí, ktorí sa už usadili, sú úspešní a motivujú k tejto ceste aj ďalších. A nie je ich málo. Opäť štatistika: za ostatných 20 rokov narástol počet ľudí žijúcich na vidieku o 240 tisíc, kým z miest zmizlo 160 tisíc.

Napriek tomu na obidvoch stranách prežívajú skreslené predstavy o zásadných kultúrnych a mentálnych rozdieloch, ktoré namiesto vzájomného obohacovania a spolupráce prehlbujú mýty a stereotypy.

 

OTÁZKY DO DISKUSIE

Čo na vidieku láka Slovákov a Slovenky?

Aká je dnes kvalita života ľudí na vidieku?

Aké sú hlavné dôvody odchodu ľudí z miest na vidiek?

Ako vidiek mení príchod „prisťahovalcov“ z miest?

 PANELISTI

Marieta Okenková, výskumníčka, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

Jozef Žatko, ovocinár, farma Bioplant

Štefan Ambroš, majiteľ, Farma lavella

Diskusiu moderuje Marián Koreň, editor portálu EURACTIVSlovensko.