Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
P1190964

Predsedníctvo zasadalo 28. mája 2016 v Kolibe Papradno

Bačova  cesta  slávila  veľký  úspech aj na Kolibe v Papradne

Ing. Karol Herian, CSc., Žilina

V mesiaci máj, kedy je nielen mesiac lásky, ale aj  májovej bryndze, úspešne pokračovala Bačova cesta aj v čarokrásnom prostredí na Kolibe v Papradne. Tam  pani Anna Beníková spolu s OZ Bačova cesta a pod patronátom Trenčianskeho samosprávneho kraja  usporiadala už VIII. ročník slávnostného otvorenia salašníckej sezóny. Na otvorenie salašníckej sezóny do Koliby v Papradne prišlo niekoľko stovák návštevníkov nielen z blízkych obcí, ale aj z iných krajov Slovenska a dokonca i zo zahraničia. Bolo tam tiež viacero pracovných stretnutí i zasadaní, napr. predsedníctva Vidieckeho parlamentu (VIPA SK , zástupcov rôznych škôl a pod.

Aj v tomto roku  majiteľka Anka Beníková  pripravila bohatý kultúrnu program. Hneď v úvode prišiel toto krásne podujatie pozdraviť predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Jaroslav Baška, ktorý tam pravidelne chodieva, taktiež toto podujatie pozdravil aj primátor mesta Považská Bystrica, starosta obce Papradno a predseda OZ Bačova cesta Ing. Ľudovít Urbanovský. Počas celého krásneho slnečného poobedia  účastníkov zabávali mnohé folklórne súbory ako  skupina Podžiaran z Papradna, Heligonkári z Marikovej, Štiavnická muzička atď. Okrem toho tam boli aj ukážky Služobnej kynológie, ukážky techniky Dopravnej polície a ukážky požiarnej techniky.

Každý účastník Bačovej cesty si tam prišiel na svoje. Však sa tam podávali vynikajúce tradičné špeciality – bryndzové halušky, baraní guláš, pečená jahňacina, pirohy a iné dobroty. Návštevníci mali možnosť si zakúpiť aj domov  tradičné ovčie špeciality – hrudkový syr, bryndzu, údené syry i žinčicu. Bolo tam aj viacero stánkov s tradičnými remeslami i s predajom domácich výrobkov. Navyše aj malé deti tam mali možnosť sa dokonale vyjašiť na rôznych súťažiach, na trampolíne, na skákacom hrade, na jazde na koníkoch a na ďalších zábavkách

Počas celého prekrásneho popoludnia v nádhernom prírodnom prostredí obkolúčenom lúkami a horami vládla pohoda a ľudia si oddychovali a tešili sa z krásneho prostredia. Však pani Beníková tam má aj veľkú  prekrásnu drevenú reštauráciu  s veľkou kapacitou a s penziónom, má tam pekné upravené prostredie, parky a relaxačné miesta. Tam sa veru opatrí ísť aj mimo takýchto sviatkov.

Celé podujatie Bačovej cesty v Papradne sa však nieslo v duchu ovčiarskych tradícii. Návštevníkom sa pripomenul význam ovčiarstva i v súčasných podmienkach. Však máme krásne a na prírodu bohaté Slovensko a je potrebné využiť jeho dary v prospech našich tradičných  povolaní ako je aj ovčiarstvo, spracovanie ovčích  produktov a tým nielen zveľadiť náš  vidiek, ale  prispieť aj k zdravej výžive.

 Za tento krásny zážitok na Kolibe v Papradne treba úprimne poďakovať  majiteľke a hlavnej organizátorke Bačovej cesty   pani Aničke  Beníkovej.  Pevne veríme, že bude mať na Slovensku veľa následníkov pre úžitok a  radosť nás všetkých. 

Priložené fotografie