Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
images

Projekt Národného potravinového katalógu    V súčasnosti nefungujúci NPK bol projektom Mičovského predchodkyne na ministerskom poste Gabriely Matečnej (SNS). Agrorezort podľa neho podal pre podozrenia z viacerých trestných činov pri NPK trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

 „Trestné oznámenie bolo podané na neznámeho páchateľa. Je to spojené s predchádzajúcim vedením ministerstva (pôdohospodárstva), ktoré bude musieť zrejme objasniť, aké bolo pozadie tohto nákupu, ktorý stál 2,3 milióna eur a neexistuje po ňom žiadna stopa na našom ministerstve,“ priblížil Mičovský.

 NPK je podľa jeho slov projekt „mŕtvy, ktorý nefunguje“. „Nie je možnosť cez túto platformu nakupovať. Tak ako projekt vznikol, možno na dobrej myšlienke, tak aj zanikol. Samotný postup pri ňom však bol podozrivý, a preto ho musia posúdiť orgány činné v trestnom konaní,“ povedal agrominister. 

„Projekt Národného potravinového katalógu v sebe zjavne nemal motív, ako podporiť slovenské výrobky, ale ako podporiť niekoho, kto na ňom mal zarobiť. Rozdelenie zákazky (projektu NPK, pozn. TASR) na 24 podzákaziek je samo osebe činom, ktorý jednoznačne vzbudzuje pocit, že úmysly na počiatku neboli poctivé,“ zdôraznil Mičovský.

Doména www.npkinfo.sk, kde mal byť spomínaný národný potravinový katalóg umiestnený, momentálne smeruje na stránku Slovensko.sk bez akejkoľvek zmienky o tomto projekte.

Národný potravinový katalóg bol spustený v roku 2017

Zámerom katalógu bolo ponúkať možnosť verejným inštitúciám nakupovať čerstvé lokálne potraviny. MPRV 2. júla 2019 informovalo, že v jeho ponuke je 1523 produktov. Najzastúpenejšími kategóriami boli podľa agrorezortu cestoviny (261 produktov), mäso (251 produktov) a mäsové výrobky (186 produktov). NPK podľa MPRV malo v júli 2019 využívať 75 subjektov, najmä materské a základné školy, stredné odborné školy a gymnáziá, ale aj domovy sociálnych služieb a obce.

Ako prezentovalo MPSVR katalóg ešte v roku 2017

Ako bude fungovať Národný potravinový katalóg

(publikované 21. august 2017)

​​NPK bude nástrojom na jednoduchý nákup kvalitných a bezpečných potravín od kvalifikovaných dodávateľov a so zárukou dodržania nastavených štandardov, za ekonomicky najvýhodnejších podmienok.

Národný potravinový katalóg bude z pohľadu kupujúceho fungovať ako štandardný e-shop na báze komoditného, časového a územného členenia, ktorý bude určený primárne pre verejných obstarávateľov a bude poskytovať funkciu priebežného prieskumu trhu.

Bude zabezpečovať uzatváranie objednávok a obchodov, ako aj vykonávanie ďalších podporných činností – najmä už spomínaný priebežne prebiehajúci prieskum trhu pre segment potravín, ktorý bude katalógovým spôsobom kumulovať všetky ponuky kvalitných produktov od kvalifikovaných dodávateľov.

Prostredníctvom NPK bude môcť predávať každý dodávateľ, právnická alebo fyzická osoba – podnikateľ, ktorý ponúka potraviny a stravovacie služby.

 Spustenie NPK

NPK bude spustený po úprave legislatívy a v čase, keď v Zozname hospodárskych subjektov Úradu pre verejné obstarávanie pribudne dostatočné množstvo výrobcov potravín a mapovanie trhu zabezpečí dostatočné množstvo informácií potrebných pre definitívny obsah formuláru elektronického predkladania informácií o sortimente.

Katalóg je k dispozícii na internetovej stránke www.npkinfo.sk alebo call centrum na čísle 0800 700 706 a e-mailová podpora helpdesk@npkinfo.sk.

 Podmienky na zaradenie do katalógu

Ako vidíme dnes zostalo iba pri peknom marketingovom PR, čo daňových poplatníkov stálo nemalú sumu.

Článok nájdete na : https://podnikatelskecentrum.sk/narodny-potravinovy-katalog-slovensko-stal-23-miliona-eur-no-nefunguje/