Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
urad-vlady-clanokw

Reakcia Výkonného výboru Komory MNO pri Rade vlády SR pre MNO.Dobrý deň, dovoľte mi poslať Vám reakciu Výkonného výboru Komory MNO pri Rade vlády SR pre MNO.

 

 

„Predložené Programové vyhlásenie vlády vysiela občianskej spoločnosti negatívny signál.

Podľa Marcela Zajac sú mimovládne neziskové organizácie, aj napriek týmto negatívnym signálom stále pripravené na konštruktívny dialóg s novou vládou, ktorý by sa týkal otvoreného vládnutia, zvyšovania transparentnosti a zlepšovania sektorovej legislatívy, ako aj podpory občianskej participácie, dobrovoľníctva a filantropie.

 

Oproti predchádzajúcim programovým vyhláseniam sa totiž aktuálne znenie nehlási k otvorenému vládnutiu, participáciu občanov na rozhodovaní vníma okrajovo, podporu dobrovoľníctva limituje na dobrovoľných hasičov a jasne deklaruje, že príde k reštrikciám v oblasti financovania mimovládnych neziskových organizácií. Oproti predchádzajúcim vládam je z tohto PVV absolútne zrejmé, že nová vláda nepovažuje občiansku spoločnosť za dôležitý pilier našej demokracie a partnera vlády,“ vyhlásil v mene Výkonného výboru Komory mimovládnych neziskových organizácií Marcel Zajac, podpredseda Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie a predseda jej Komory MNO.

 

Občiansky sektor sa podľa Zajaca musí mať na pozore hlavne pre návrhy, ktoré nová  vláda odkopírovala z Orbánovského Maďarska. Ide o  vytvorenie centralizovanej štátom kontrolovanej agentúry, cez ktorú by mala ísť významná časť dotácií pre občiansky sektor. Takéto opatrenia boli v Maďarsku v minulosti zneužité štátom na postihovanie kritických mimovládok.

  

„Dlhodobo tvrdíme, že treba zastaviť nenávistnú rétoriku plnú klamstiev a dezinformácií o občianskom sektore na Slovensku. Ak teda pán premiér Fico hovorí, že chce v krajine ukľudniť situáciu, sme pripravení sadnúť si s ním za rokovací stôl a začať sa triezvo a konštruktívne rozprávať o tom, ako nastaviť vzťahy medzi štátom a občianskym sektorom. Nesmieme zabudnúť, že občianske organizácie  v mnohých oblastiach suplujú štát a dlhodobo majú nezanedbateľnú úlohu v oblasti sociálnej starostlivosti, zdravotníctva, školstva, kultúry, športu a mnohých ďalších dôležitých oblastí pomoci občanom, komunitám i štátu. Je preto v záujme celej spoločnosti, aby sa veci ohľadom občianskeho sektora riešili nie na základe hoaxov a nenávisti, ale konštruktívne a na základe faktov,“ dodal Marcel Zajac.