Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk

Rozvoj vidieka dostal cestovnú mapu

Samosprávy sa dohodli s vládou na cestovnej mape s presnými termínmi a úlohami v oblasti rozvoja vidieka. Včera obe strany podpísali memorandum o rozvoji vidieka a vytvorení verejno‑súkromných partnerstiev. 

"Memorandum umožňuje nastaviť cestovnú mapu, pokiaľ ide o implementáciu významných operačných programov, ktoré zabezpečujú rozvoj vidieka," vyhlásil premiér Robert Fico. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná informovala, že verejno‑súkromné partnerstvá budú iniciované zhora nadol, čo znamená, že mestá a obce si vytvoria svoje stratégie a ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka cez svoje operačné programy regionálneho rozvoja a rozvoja vidieka tieto iniciatívy podporí. Ministerstvo už podľa Matečnej vypísalo výzvu na predkladanie stratégií, ktoré je nutné podať do 15. júna. Rezort pôdohospodárstva do konca augusta rozhodne, ktoré z nich podporí. Za Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) memorandum podpísal jeho predseda Michal Sýkora. Na budúci týždeň sa bude konať 28. snem ZMOS. 

Fico spomenul dohody o čerpaní prostriedkov v rámci operačných programov z fondov EÚ, ktoré sa rezorty snažia maximalizovať. "Chceme, aby z týchto prostriedkov mali mestá a obce a slovenský vidiek čo najväčší prospech. Za spoločný úspech označil Fico aj ďalšie zvýšenie limitu na verejné obstarávanie z 5 000 na 15‑tisíc eur. 

Premiér tiež vyzdvihol finančnú stabilitu samospráv vďaka zvýšeniu výnosov z daní fyzických osôb na 70 percent pre samosprávy, pričom zvyšných 30 percent ide vyšším územným celkom. "Tento mechanizmus vláda nemieni meniť," uviedol.