Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
364810795_880581940098085_1019527107457654071_n

Slovenskí folkloristi získali v Brazílii palmu víťazstva.

     Výnimočný úspech slovenského folklóru: Sme prvou európskou krajinou, ktorá vyhrala tieto majstrovstvá

Slovenskí folkloristi získali v Brazílii palmu víťazstva.

Slovenský folklór poznajú už aj v Južnej Amerike. Popradský súbor Vagonár si z Brazílie priniesol hneď dve ocenenia. Vytancovali si cenu za najlepšiu choreografiu. A stali sa Majstrami sveta pre rok 2023.

Slovenskí folkloristi získali na medzinárodnom festivale v Brazílii palmu víťazstva. „Čo sa týka úplného víťaza, tak sme vlastne nielen prvým slovenským, ale aj európskym súborom, ktorému sa podarilo vyhrať tieto majstrovstvá,“ uviedol umelecký vedúci FS Vagonár Ľuboš Pisarčík.

Na pódiu predstavili naše tradície v konkurencii súborov z Bolívie, Paraguaja, Chile či Botswany.

Úspechu slovenských folkloristov sa v reportáži venovala redaktorka RTVS Miriam Hozzová:

„Boli to tance z Raslavíc, tance zo Zamutova z regiónu Zemplín. Potom sme predstavili tance našich etnických menšín žijúcich na Spiši,“ priblížil choreograf FS Vagonár Martin Krigovský.

„Potlesky boli veľmi hlasné. Potom sme stretávali aj mimo festivalu ľudí, ktorí nám tiež hovorili, že to bolo výborné. Že je to niečo úplne iné, ako majú oni ten folklór v latinskej Amerike,“ hovorí tanečnica z FS Vagonár Kristína Brezinová.

To ukázali aj na slovenskom večeri, kde prezentovali náš folklór. „Body za tieto párty tak isto rátali do súťaže, čiže ako si tá krajina dala na tom záležať. Boli tam aj foto kútiky. Všetko sa hodnotilo dokopy aj správanie členov súborov,“ priblížila tanečnca z FS Vagonár Katarína Poliaková.

Tradície uchovávajú už desaťročia

„Celé to vysielali do národnej televízie v Brazílii, ide o významný festival,“ povedala speváčka z FS Vagonár Romana Ručková.

V Brazílii strávili viac ako dva týždne. Po večeroch tancovali a vystupovali aj v iných mestách. „Na záver sme robili aj takú školičku tanca pre deti, ktoré sa prišli pozrieť na naše predstavenie,“ dodal choreograf Krigovský.