Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
ministri-1200x712

Spoločne zhodnotili, že rezort sa nerozkráda


   Do systému vybavovačov a agrárnej mafie nepritečie zo slovenského poľnohospodárstva 150 miliónov eur. Vypočítava na dnešnej tlačovej konferencii Jozef Kiss, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Samuel Vlčan, minister pôdohospodárstva mu sekunduje a dopĺňa, že vytunelované peniaze z rezortu tak môžu chýbať aj sponzorom niektorých politických strán. Nepotečú -„Začína sa na nás vyvíjať tlak z pohľadu rôznych skupín, ktoré na Slovensku pôsobili v minulosti a bohužiaľ pôsobia aj dnes. Ide o systém určitých vybavovačov, ktorí deklarujú, že za určitú finančnú odplatu vedia vybaviť čerpanie peňazí či už na priame platby alebo projektové podpory,“ hovorí Jozef Kiss.

Šéf PPA upozorňuje, že žiadatelia vybavovačov nepotrebujú. Z nedávnej minulosti sú dokonca známe osobné apely na hlásenie protispoločenského konania.

„V minulosti bolo žiadané od farmárov 20 percent za projektové podpory a 8 percent za priame platby. Ak si vezmete sumár priamych platieb čo je 550 miliónov eur a projektových podpôr 500 miliónov eur, tak cez percento provízie hovoríme o 150 miliónoch, ktoré sme zastavili a nepotečú do systému vybavovačov,“ myslí si Jozef Kiss.

Pokiaľ systém vyberania úplatkov v projektových podporách je detailne opísaný aj v anonymizovaných uzneseniach Špecializovaného trestného súdu v kauze Dobytkár, tak o vypaľovaní priamych platieb sa nikdy priamo nehovorilo. Jozef Kiss dokonca prekvapil presným percentom, ktoré počas tlačovej konferencie zopakoval aj minister pôdohospodárstva. Spolupráca - Podľa informácií portálu poľnoinfo.sk sa vypaľovanie priamych platieb nedialo tak samozrejme, ako projektových podpôr. Vraj išlo o regionálnu záležitosť, čo ale neznamená, že v niektorých okresoch nebolo výrazne rozšírené. Jozef Kiss vysvetľuje, čo prinieslo zmenu. Vymenúva posudzovanie konfliktu záujmov, elektronizáciu verejného obstarávania či zaradenie cenových katalógov do vyhlásených výziev. Významne sa mal eliminovať aj problém dvojitých deklarácií užívania pozemkov.

„V minulosti bolo 10 percent žiadostí v dvojitej deklarácii. Vďaka tomu, že sme na PPA prijali nové kontrolné mechanizmy, dostávame sa pod 5 percent dvojitých deklarácií. Znemožnili sme účelové čerpanie peňazí a vydieranie menších alebo väčších farmárov zo strany špekulantov,“ hovorí Jozef Kiss.

PPA má mesačne 50 až 70 dožiadaní od orgánov činných v trestnom konaní (OČTK). „Najviac sa skupiny vybavovačov zmobilizovali na strednom a východnom Slovensku. Som veľmi rád, že v spolupráci s poľnohospodármi a s OČTK sme schopní eliminovať aktivity, ktoré škodia farmárom,“ uviedol Jozef Kiss. Minister pripomenul, že dnes nemá agromafia na PPA ani MPRV otvorené dvere. „Zavedením systémových kontrolných nástrojov, prechodom na digitalizáciu a procesné riadenie nie len na ministerstve, ale aj na platobnej agentúre, sme prostredie postavili tak, že dnes nemajú šancu rezort tunelovať. Samozrejme, tieto peniaze im chýbajú. Ukazuje sa, že ako sa blížia voľby a zrejme sa niektorí politici obracajú na tých svojich sponzorov. A tí im hovoria – my by sme ťa aj podporili, ale nie je dostatočne zakŕmené. Lebo Vlčan s Kissom chápadlá chobotnice osekali. Nie je náhodou, že sa v posledných týždňoch sústreďuje a zvyšuje tlak na pána generálneho riaditeľa, ako aj na moju osobu. Nervozita v ich kruhoch rastie. Vyschli zdroje tunelovania,“ myslí si minister.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Novozriadená galéria slovenských ministrov pôdohospodárstva (od roku 1993) pred kanceláriou Samuela Vlčana.