Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
DSC_6690

Svetový deň vidieckych žien - 15.10. Ocenené Líderky 2023

 


     15. október  svetový deň vidieckych žien

 

                                  Počas Pekinskej  konferencie v roku 1995 venovanej problematike žien, na podnet zástupcov medzinárodných mimovládnych organizácií sa zrodila myšlienka „ Svetový deň vidieckych žien.“ Organizácia spojených národov prostredníctvom jednej zo svojich agentúr – FAO vyhlásila 15. október za Svetový deň vidieckych žien. Od roku 1997 sa každoročne pod záštitou Nadácie „World Women Summit Foundation“ konajú rôzne aktivity a podujatia zamerané na posilnenie postavenia a vzdelania vidieckych žien vo viac ako sto krajinách po celom svete.  Od toho obdobia   sa aj na Slovensku  konajú rôzne celoslovenské oslavy  dňa vidieckych žien.                                     

Prečo Vidiecka žena roka  -  Líderka roka ?

Je veľa žien, ktoré svojou prítomnosťou v prostredí, v ktorom pôsobia, kde žijú, robia život krajším. Určite sa o to veľmi snažia. Niektoré majú svoju rodinu, deti a domácnosť. Sú to napríklad dôchodkyne, ktoré by sa mohli už len venovať a tešiť sa zo svojich vnúčat. Ony však popri tom stíhajú rôzne iné aktivity. Patria sem mamičky na materskej dovolenke, slobodné ženy bez rodiny, starostky, úradníčky, živnostníčky alebo ženy, ktoré sú zamestnané v najrôznejších oblastiach. Berieme ich ako samozrejmosť – sú to naše susedky, mamy, kolegyne. Ale to, čo pre svoje okolie a komunitu robia, nie je samozrejmosťou. Robia to vo svojom voľnom čase, na úkor svojej rodiny, dobrovoľne. Stretávame ich takmer na všetkých kultúrnych alebo športových akciách v obciach. Sú tam, kde sa konajú výstavky. Venujú sa deťom v rámci ich mimoškolských aktivít, organizujú výlety pre dôchodcov. Záleží im na tom, aby sa ľudia neuzatvárali pred ostatnými, aby sa stretávali a aby „obec žila“. Sú pre svoje okolie zdrojom energie, dobrých nápadov. Šíria dobrú náladu, inšpirujú ostatných. Preto v rámci osláv Svetového dňa vidieckych žien aspoň touto formou sú odmeňované , morálne, ale aj rôznymi cenami šikovné vidiecke ženy – líderky a zviditeľnená ich výnimočnosť.  Viera, že spoločne je možné vytvoriť svet, v ktorom budú ženy žiť v súlade so svojou ženskou silou a budú schopné udržať a vyžarovať do svojho okolia rovnováhu v rôznych oblastiach života nie je len víziou ale sa stáva  realitou.

Na Slovensku  Vidiecky parlament  organizuje  od roku 2002  v tento deň konferenciu pre ženy  a vyhlasuje  výsledky   súťaže Vidiecka žena roka - Líderka

Medzi nami žijú ženy z vidieka s výnimočnými schopnosťami, sú nevyčerpateľnou studnicou energie, inšpirácie, motivácie, nadšenia a nápadov. Áno, väčšinou ich berieme ako samozrejmosť. Tieto ženy pritom svojou prítomnosťou a pôsobením obohacujú život na vidieku a robia ho aktívnejším.

Svetový deň vidieckych žien oslávime  13.10.2023  v obci  Hrušov (okres Veľký Krtíš) v priestoroch  kultúrneho domu.

Konferenciou  „Ženy do voza aj do koča“ a slávnostným   vyhlásením  výsledkov  súťaže Vidiecka žena – Líderka 2023 v štyroch kategóriách

 

Mária Behanovská

0915 446 538   

Priložené dokumenty

DátumNázovVeľkosť a typ
14. 10. 2023  Dokument_tlačová správa_liderky14 kB [rtf]

Priložené fotografie