Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
P1250452

Sviatok vidieckych žien spojený s vyhlásením vidieckych žien - Líderiek 2018

V rámci svetového Dňa vidieckych žien sa konal  17. ročník  súťaže  Vidiecka žena roka – Líderka 2018.  Pod  záštitou europoslankyne Jany  Žitňanskej v spolupráci  s partnermi  súťaže  12.10.2018 v obci Košúty . 

Niekedy musíme vynaložiť úsilie, ak chceme ísť cestou dobra a lásky. Ten, kto sa nenechá odradiť počiatočnými ťažkosťami, dočká sa ovocia svojho konania . Dôležitá je voľba. Prvý krok akou cestou sa vydáme. 

Výsledky súťaže: 

žena –  aktivistka: Janka Fecková

žena –  politička:  Mgr. Jana Šimová

žena –  podnikateľka: Gabriela Čechovičová 

žena –  remeselníčka: Zuzana Tarinová


Aktivistka

Janka Fecková , 69 rokov  bytom v Jaklovciach

Vedie  FS Červená chustečka v Jaklovciach už 36 rokov. Venuje sa rodine a občanom v obci . Vychoval niekoľko  generácií  mladých folkloristov a  zapojila do majoritnej spoločnosti do folklóru rómske deti a mládež. Sústavne sa venuje aktivitám v 3. sektora, spolupracuje  pri rozvoji cezhraničnej spolupráce s Maďarskom, Poľskom, Českom a Rumunskom. Je aj zanietená bylinkárka, remeselníčka a autorka textov piesní FS Červená chustečka.


Politička

Mgr. Jana Šinová,40 rokov, starostka obce Liptovské Revúce

Pracovala v rôznych pracovných funkciách finančného poradenstva, účtovníctva a administratívnych prác. Od roku 2009 vykonávala Hlavného kontrolóra obce Liptovské Revúce a aktívne sa zúčastňovala na jej spoločenskom a politickom živote. V novembri r. 2014 bola zvolená za starostku obce bezkonkurenčne. Za toto krátke obdobie dokázala začať čerpať eurofondy na  osvetlenie obce, vybudovanie odpadového hospodárstva s triedením na bio odpad, drobný stavebný a objemný odpad; prestavbu materskej škôlky na 10 bytových jednotiek pre udržanie mladých rodín na vidieku, posilnenie elektrickej siete s vybudovaním novej trafostanice, nové hasičské auto pre dobrovoľníkov HZ, rekonštrukciu a čistenie riečnych korýt proti povodniam .... 


Podnikateľka

Gabriela Čechovičová 62 rokov, bytom Cífer časť Jarná

Pani Gabriela Čechovičová je šikovná , rozhľadená , múdra a pracovitá žienka, ktorá dokázala zmeniť svoj život aj v zrelom veku a začala sa venovať úplne odlišnej činnosti – poľnohospodárstvu. Všetko sa musela učiť a učí sa a zbiera skúsenosti neustále. Výsledok jej práce a aktivity hovorí za všetko. Má premyslený podnikateľský plán a realizuje podľa neho svoju činnosť. Robí rôzne aktivity a spolupracuje s ľuďmi v obci. Sympatické na jej životnom príbehu je, že z pohodlia Bratislavy sa vrátila do svojho rodiska , doopatrovala rodičov a s pomocou otca, začala „gazdovať“ . Žije sama, jej dospelý syn žije a pracuje v zahraničí, ale plánuje sa vrátiť a venovať sa s mamou maku ( lebo to je kľúčová plodina , ktorú pestujú, spracovávajú a predávajú)


Remeselníčka

Zuzana Tarinová, 49 rokov, bytom Topolčanoch

Pečie a zdobí medovníky , požíva  čisto prírodné produkty, med priamo od včelára, vlastný slivkový lekvár , orechy z vlastnej záhrady. Vyučuje zdobenie medovníkov na rôznych podujatiach, dňoch  ľudovej tvorby ,na  festivaloch, školách , aj špeciálnych   škôlkach s postihnutými deťmi. Bol jej udelený  diplom  Slovenského zväzu včelárov a iné ocenenia. Svoje remeslo predvádza v ľudovom kroji , všetok svoj  voľný čas venuje tomuto remeslu, v rámci svojej komunity  na zachovanie  tradičnej výroby, zdobenia medovníkov a učí budúce generácie. 

Víťazky boli odmenené vecnými cenami, víkendovými pobytmi  a  pani Jana Žitňanská  ich pozvala do Štrasburgu. 


V obci Košúty   12.okóbra 2018

Priložené dokumenty

NázovVeľkosť a typ
  tlačová_ sprava_Líderka _2018430 kB [pdf]

Priložené fotografie