Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk

Tlačová správa z 19. ročníka súťaže Vidiecka žena roka – „Líderka 2020“

Svetový deň vidieckych žien bol vyhlásený v roku 1995 na pekinskej konferencii venovanej problematike žien. Tento deň sa oslavuje pod záštitou OSN a je príležitosťou na uznanie  práve  vidieckych žien. Na Slovensku  VIPA SK organizuje  od roku 2002  v tento deň konferenciu pre ženy  a vyhlasuje  výsledky   súťaže Vidiecka žena roka - Líderka  2020.

V tomto roku odkladáme oslavu tohto sviatku na neurčito.

 Medzi nami žijú ženy z vidieka s výnimočnými schopnosťami, sú nevyčerpateľnou studnicou energie, inšpirácie, motivácie, nadšenia a nápadov. Áno, väčšinou ich berieme ako samozrejmosť. Tieto ženy pritom svojou prítomnosťou a pôsobením obohacujú život na vidieku a robia ho aktívnejším.

 

Vidiecka žena roka  - Líderka 2020

Kategórie:

 1. žena roka – aktivistka    PaedDr. Lenka Jandušíková

 2. žena roka – politička  Ing. Zuzana Valocká

 3. žena roka – podnikateľkaMartina Angelovičová

 4. žena roka – remeselníčka   Silvia Škvareninová

 

Aktivistka -  PeadDr.  Lenka Jandušíková  Papradno, vek  39

Povolanie: stredoškolská učiteľka a vedúca folklórnej skupiny Podžiaran.  Nomináciu podal starosta obce Ing. Roman Španihel.

Od  roku 2011 sa ujala vedenia folklórnej skupiny Podžiaran, ktorá v tom čase začala trpieť odchodom starších  členov a hrozil jej zánik. Skupina pod jej vedením  začala žať úspechy na regionálnych, krajských a dokonca aj celoslovenských súťažiach. V roku 2013 spolu s Denisou Macošincovou získala strieborné pásmo v kategórii sólo/duo. V roku 2015 na súťaži Nositelia tradícií získala skupina zlaté pásmo a špeciálne ocenenie za vokálnu interpretáciu (spev) so zvykoslovným pásmom Šibačiari. Rok 2016 bol pre nich jeden z najúspešnejších. Ženská spevácka skupina získala zlaté pásmo a zároveň titul laureát – absolútny víťaz v kategórii speváckych skupín. Zároveň si Patrik Kaprálik vyspieval strieborné pásmo v kategórii sólista spevák a Michal Mahút bronzové pásmo v kategórii sólista inštrumentalista. V roku 2018 počas 43. Podroháčskych folklórnych slávností sa uskutočnila celoštátna súťažná prehliadka folklórnych skupín Nositelia tradícií 2018 v Zuberci, kde FSk Podžiaran - získala strieborné pásmo. V roku 2018 sa pod vedením Lenky Jandušíkovej folklórna skupina Podžiaran dostala do finále Zem spieva a o výnimočnom papradnianskom speve sa dozvedelo celé Slovensko. V roku 2019 na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov Vidiečanova Habovka si FSk Podžiaran a duo E. Šmulíková a D. Hikaníková vyspievali titul laureát. Okrem toho zmiešaná skupina FSk Podžiaran z Papradna získala špeciálne ocenenie za štýlovú interpretáciu, a zlaté pásmo si odniesla v kategórii sólo Denisa Macošincová. Vystupovali na 4 najväčších festivaloch na Slovensku - na Myjave, vo Východnej, Detve a Dubnici nad Váhom. Vydali  3 CD, účinkovali v RTVS, Senzi TV,  Šláger TV,  v rádiu Regina - Klenotnica ľudovej hudby,  Studnička. Tieto úspechy by bez Lenky Jandušíkovej určite nedosiahli. Zbiera a notuje  papradnianske piesne.

V súčasnosti sa Lenka po rodičovskej dovolenke vrátila vyučovať matematiku a chémiu na Gymnáziu v Bytči. Neustále sa angažuje v kultúrno-spoločenskom živote obce, zbiera, zachováva a sprostredkúva spolu s folklórnou skupinou Podžiaran originalitu tradícií obce Papradno i celej Javorníckej oblasti.

 

Politička -   Ing. Zuzana Valocká, Žabokreky,  51 r.                                                         

Starostka obce Žabokreky okr. Martin. Nomináciu podala Ing. Janka Mikušáková.                 Pani Valocká je starostka od roku 2010. Snaží sa, aby život obyvateľov obce sa neustále skvalitňoval. Spolupracuje s organizáciami v obci, pripravuje rôzne podujatia v obci. Obec Žabokreky je stredne veľká obec, 5 km od mesta Martin. V posledných rokoch sa v obci zvýšili požiadavky na rozvoj infraštruktúry, čo starostka rieši, a tak zabezpečuje rozvoj obce a prílev obyvateľov.

V rámci regiónu je aktívna, spolupracuje s ostatnými starostami, neustále sa vzdeláva. V obci významne podporuje kultúru a šport - je obľúbená medzi mladými i seniormi. Prvý polrok minulého roku sa v obci konalo 25 zaujímavých podujatí, ktoré môžu  byť inšpiráciou  i pre iné obce.


Projektom„Modernizácia a prestavba budov  a areálu Materskej školy Žabokreky“ sa dosiahlo zníženie energetickej náročnosti  budovy a aj zlepšila kvalita životného prostredia pre žiakov. Projekt „Permakultúrna trieda ZŠ Žabokreky“ bol podporený Nadáciou Kia Motors Slovakia. Vobci  od r. 2011   funguje  Denné centrum seniorov.

Obec Žabokreky získala od Nadácie Slovenskej sporiteľne peňažný dar na Poštový sad Magna

Via. Vítanou aktivitou je nekomerčné vypožičiavanie bicyklov  od roku 2018 „Bicyklom po

Doline Karpia“.  Obec má živú spoluprácu s partnerskými obcami a mestami v Čechách,

Poľsku a Chorvátsku.V obci  pôsobí  miestny ochotnícky divadelný súbor, ktorý patrí medzi

najúspešnejšie v kraji.Od roku 2019 je predsedníčkou MAS Turiec, od r.2020 členkou Rady

partnerstva regiónu Turiec.


Podnikateľka -   Martina Angelovičová,  Kamenica, vek 41

Podnikateľka v poľnohospodárstve a agroturistike,nomináciu poslala  Ing. Anna Kováčiková.

Vyštudovala Gymnázium v Lipanoch a Obchodnú akadémiu v Kežmarku; vydatá; 2 deti Lukáš a Patrik. Aktívne hrala počas štúdia volejbalovú ligu aj neskôr za ŠKP Prešov. Po ukončení štúdia od roku 1998 pracovala v Hydine Košice, a.s. – prevádzka Prešov na ekonomickom úseku do roku 2003. Od roku 2003 spoločne s manželom založili rodinnú farmu so širokým zameraním chovu zvierat – kravy, kozy, ovce, drobná hydina, kone. Postupne sa začala venovať hlavne syrárstvu a agroturistike. Organizuje školenia na výchovu nových producentov ovčích výrobkov, reprezentuje ovčiarstvo v rámci Slovenska rôznymi aktivitami  (Ovenálie, Agrokomplex). V rámci agroturistiky prevádzkuje množstvo letných aktivít, hlavne pre mládež, s cieľom poukázať na to, aké je farmárstvo krásne  a domáce produkty nenahraditeľné v zdravej výžive.

Remeselníčka -  Silvia Škvareninová, Bošany, vek 74

Nomináciu podala: PhDr.Lucia Škvareninová / nevesta.                                                 

Narodila v roku 1946 do gazdovskej rodiny v Bošanoch. Svoju mladosť prežila na statku, kde boli domáce práce súčasťou každodenného života. Tieto roky formovali aj jej nastávajúci rodinný život praktickej gazdinky, ktorá si vytvorila hlboký vzťah k tradíciám a slovenskej kultúre, vďaka čomu sa už viac ako 40 rokov aktívne venuje ľudovému remeslu výrobe maľovaných kraslíc, ktoré v tomto kraji majú tradíciu po stáročia. Najčastejšie tvorí madeirové kraslice zdobené vyvŕtávaním čipkových vzorov do škrupiny vajíčka s následným voskovaním v rôznych farebných prevedeniach. Na kraslicu nanáša prírodný včelí vosk zakúpený u včelára, používa ekologické farby s ohľadom na prírodu a životné prostredie. Najčastejšie pracuje so slepačími, husacími, kačacími i pštrosími vajíčkami. Táto práca si vyžaduje precíznosť a trpezlivosť. Medzi najobľúbenejšie kraslice patria tie vo farebnom prevedení slovenskej trikolóry, takisto aj modranský vzor. Vzory na krasliciach každoročne obmieňa, každý nový vzor je unikát, keďže  netvorí podľa žiadnej predlohy, ale z vlastnej hlavy.  Obdivuhodná  je trpezlivosť a húževnatosť tejto ženy, ktorá je po 40 rokoch vžitá s kraslicami. Snaží sa toto vzácne remeslo odovzdať  ďalším generáciám. Každoročne svoje výtvory prezentuje na festivaloch ľudového umenia, na výstavách tradičných remesiel, čím prispieva k zachovávaniu remesla našich predkov a pokračovaniu tejto tradície do budúcna. V regióne pravidelne navštevuje škôlky, zariadenia pre seniorov a sociálne zariadenia pre postihnuté deti. Tie majú najväčšiu radosť v predveľkonočnom období, kedy očakávajú a celý deň spoločne pracujú na výrobe veľkonočných kraslíc. Významným doplnkom jej tvorby a prezentácie remesla je tradičný kroj, ktorý je viac ako 100 ročným rodinným dedičstvom. Maľované kraslice  získali obdiv nielen doma, ale i v zahraničí. Putovali takmer do celého sveta; od zámorských krajín, cez Rusko, Čínu, Oceániu, Austráliu, Nový Zéland, až na ďaleké Tahiti k pánu prezidentovi Francúzskej Polynézie Édouardovi Fritchovi. Jej nedávnym úspechom bolo udelenie 2. miesta v rámci celoslovenskej prehliadky výrobcov kraslíc. Venuje sa remeslu z celého srdca, aby pre nastávajúcu generáciu ostal odkaz našich predkov. Maľované kraslice tvorí viac ako polovicu času svojho prežitého života s neskutočnou trpezlivosťou, a aj počas súčasného dôchodkového veku má neustále odhodlanie zdieľať toto tradičné remeslo s blížnymi a v komunite. Viem, že jej vytrvalosť a odhodlanie v tvorbe nových kraslíc, aj pre Veľkonočné sviatky 2021, ju stále udržuje v pozitívnom duchu a v pevnom zdraví.  Lucia Škvareninová prezentovala  tradičné maľované kraslíc  na medzinárodnej výstave v  Číne, mesto Ningbo.

 

Priložené dokumenty

DátumNázovVeľkosť a typ
15. 10. 2020  Líderka foto zoom7 401 kB [docx]
15. 10. 2020  Tlačová správa_liderka_202034 kB [docx]