Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk

V a n d r o v a l o v a j c e 2017

Občianske združenie Vidiecky parlament na Slovenskuv spolupráci sPovažským osvetovým strediskom v Považskej Bystriciv tomto rokuvyhlásilo  7. ročník celoslovenskej prehliadky výrobcov kraslíc, ktorá sa  konalav dňoch od 28.marca  2017 do  27.apríla.2017.

v priestoroch Považského osvetového  strediska  v Považskej Bystrici


Krasličiarka Ľudmila Bátorová  predstavila  svoju zbierku kraslíc z troch svetadielov už siedmi  krát . Návštevníci si mali možnosť okrem kraslíc zo Slovenska pozrieť kraslice  z Fínska, Ruska, Ukrajiny, Maďarska, Nemecka, Izraela, Turecka a ďalších krajín. Zdobeniu kraslíc sa venuje viac ako dvadsať rokov a ovláda rôzne techniky zdobenia. Využíva kraslice slepačie, husacie ale aj veľké pštrosie.

Klub paličkovanej čipky, ktorý pracuje pri Považskom osvetovom stredisku predstavil práce svojich členiek –Aleny Vávrovej,  vedúcej klubu a členiek Anny Rendekovej, Jany Dubcovej, Jany Šefarovej a Zuzany Sádeckej.


Súčasťou výstavy bolo aj hodnotenie kraslíc, ktoré boli vyhlásené v súťaži Vandrovalo vajce vyhlásenej Vidieckym parlamentom na Slovensku.

Vystaveným 17 kolekciám  kraslíc zdobených rôznorodými technikami svoje hlasy dávali návštevníci výstavy. Po sčítaní hlasovacích lístkov zástupcami Vidieckeho parlamentu na Slovensku, Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi a Považského osvetového strediska v Považskej Bystrici získali:

1.miesto:  Gabriela Krčmáriková – Považská Bystrica

2.miesto:  Soňa Košarová – Trebišov

3.miesto:  Daniela Miková – Považská Bystrica.

Cenu za kolekciu kraslíc -  Eva Trnková zo Bziniec pod Javorinou.


Autor článku: Ing. Anna Tušimová