Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk

Vidiecky parlament na Slovensku v Čiernej Hore

Projekt"Inovatívna podpora zamestnanosti vidieckych marginalizovaných skupín - SyneRgi", ktorý je financovaný z Vyšehradského medzinárodného fondu, realizuje deväť organizácií a sietí z balkánskych a vyšehradských krajín s cieľom zlepšiť schopnosť CSO pracovať vo vidieckych komunitách.

Aktivita projektu   implementácia školenia školiteľov „Sociálne podnikanie ako model pre zamestnanosť marginalizovaných skupín“. 

Tréning  prebiehal 29. a 30. mája 2019 v Čiernej Hore  v Bogetici ,Montenegro.

Tréning bol organizovaný pre 12 zástupcov zo sietí WB RD (2 z každej krajiny). Bolo to dvojdňové školenie, ktoré zabezpečovali  2 školitelia vidieckeho parlamentu na Slovensku a Regionálna asociácia Národnej siete MAS Česká republika, Južné Čechy. Vyškolení školitelia budú zdrojom poznatkov na národnej úrovni a tiež zlepšia kapacity sietí na podporu pracovných skupín na okraji spoločnosti. Tréning v regióne Herceg Novi.

Za Vidiecky parlament na Slovensku školila  Magdaléna Čurillová, ktorá  pracuje  v sociálnom podniku Hrhovské služby, s.r.o. pod vedením pána Vladimíra Ledeckého,  4 roky ako účtovníka a mzdárka.    Hrhovské služby, s.r.o  ako prvý získali štatút sociálneho podniku v roku 2018, potom čo bol vydaný nový zákon pre sociálne podniky. Celý proces od žiadosti o priznanie štatútu až po záver mala na starosti Magdaléna Čurillová . Taktiež sa zúčastňuje školení, ktoré prebiehajú  v obci pre starostov a primátorov, ktorí majú záujem o sociálne podnikanie. Školí ohľadom procesu založenia sociálneho podniku plus všetko čo sa týka účtovníctva a výnimiek pre sociálne podnikanie. 


Ing. Mária Behanovská
OZ VIPA SK