Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk

VÝSLEDOK SPOLUPRÁCE: VÍNNY DOM

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka:

"Podporiť cestovný ruch v Tokajskej oblasti má projekt, ktorý vznikol spojením troch malých obcí. Ide o slovenskú Malú Tŕňu a maďarské Mikoházi a Sator Alja Ujhel. Na slovenskej strane sa turisti zoznámia s vinárskou tradíciou, Maďari ponúknu históriu svetoznámeho alkoholu."

Zdeno ZUBÁK, redaktor:

"Projekt si medzi sebou podelili tri obce. Výsledok je tzv. Vinný dom, kde sa spojili všetci vinári z regiónu."

Monika RAKACKÁ, starosta Malej Tŕne:

"Chceli by sme rozbehnúť tú činnosť v týchto priestoroch tak, aby to bolo otvorené dennodenne. Mohli si zakúpiť poprípade víno pestovateľov nielen z obce Malá Tŕňa, ale aj z okolia."

Tamas FRANKO, starosta obce Mikoháza:

"Výstavbou tohto domu sa naša spolupráca ešte iba rozbieha. Teraz začneme našich turistov posielať k vám, aby navštívili nielen región vína, ale spoznali aj vašu históriu. My zasa radi privítame Slovákov u nás a ponúkneme náš svetoznámy alkohol."

Z. ZUBÁK:

"Predtým ako obec Malá Tŕňa vstúpila do medzinárodného projektu, bolo potrebné vyriešiť financovanie."

M. RAKACKÁ:

"My ako malá obec, 440 obyvateľov sme museli mať také hospodárske výsledky, aby nám banka poskytla úver."

T. FRANKO:

"My sme mali rovnaký problém. Byrokracia v našom štáte nám sťažovala prácu a museli sme často dokladovať také listiny, ktoré pri bežných projektoch v minulosti neboli potrebné."

Z. ZUBÁK:

"Košický kraj podpísal v stredu zmluvu o finančnej podpore zo švajčiarskych fondov a jeden z úspešných projektov majú realizovať práve medzi obcami Malá Tŕňa a Mikoháza."

Ján SZÖLLÖS, podpredseda KSK:

"Ktorý si vyslúžil 1,215 milión eura na realizáciu proste svojej infraštruktúry a rozvoj turizmu v tejto oblasti."

Z. ZUBÁK:

"Maďarská obec Mikoháza už v minulosti spolupracovala s Michaľanmi na Slovensku prostredníctvom cyklochodníka. No a práve Malú Tŕňu a Mikoházu by v najbližšej budúcnosti mali rovnako spojiť cyklisti. Zdeno ZUBÁK, Slovenská televízia."