Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
65771472a6a67210294145-scaled-1-676x451_mirri

Začína sa nová éra komunikácie štátu so samosprávami

Za účasti viac ako tisíc primátorov a starostov z celého Slovenska  Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) usporiadalo prvý pracovný kongres v Poprade. Minister investícií a regionálneho rozvoja Richard Raši na ňom spolu s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim a kolegami z ďalších ministerstiev predstavili komunálnym lídrom plán spolupráce jednotlivých rezortov na najbližšie štyri roky.

„Začína sa nová éra komunikácie štátu so samosprávami. Nikto nesmie byť potrestaný za to, že sa nenarodil v Bratislave – verejné služby musia pre všetkých občanov Slovenska fungovať rovnako. Do programového vyhlásenia vlády sa nám podarilo dostať priority, vďaka ktorým budú regióny a samosprávy silné a sebavedomé. Je na to nevyhnutná spolupráca štátu s vami – predstaviteľmi miest a obcí – ale aj spolupráca jednotlivých ministerstiev navzájom. Iba vďaka spolupráci a konštruktívnej diskusii o problémoch môže štát dobre fungovať,“ vyhlásil minister Richard Raši.

Medzi prioritami, ktoré sa podarilo presadiť v programovom vyhlásení vlády, je aj výrazné zjednodušenie využívania eurofondov a nový zákon o verejnom obstarávaní. „V praxi to bude znamenať úpravu našej legislatívy tak, aby sme nezmyselne nepožadovali nič nad rámec toho, čo žiada Európska komisia. Súčasťou tejto revolučnej zmeny bude aj zavedenie jasných lehôt aj na strane štátu a úradníkov. Ak máme nastavené lehoty na strane prijímateľa, rovnako musia byť určené lehoty aj pre štát. Samozrejme, spolu so sankčným mechanizmom. Týmto chcem tlačiť na radikálne skrátenie času, ktorého je na čerpanie extrémne málo,“ zdôraznil Raši.

Komunálnych lídrov na kongrese informoval, že z nových eurofondov je v Programe Slovensko aktuálne zverejnených viac ako 50 výziev na predkladanie projektov v objeme zhruba 1,7 miliardy eur a zazmluvnenie projektov je na úrovni 523 milióna eur. „Okrem týchto výziev aktuálne posudzujeme návrhy výziev za približne 800 miliónov eur a spolu s našimi partnermi, najmä z ministerstva práce a hospodárstva, sme blízko k ich zverejneniu. Ide napríklad o zelené dotácie na zatepľovanie, obnoviteľné zdroje energie či politiku zamestnanosti,“ doplnil minister investícií.

V roku 2024 je v pláne vyhlásenie výziev v objeme zhruba 6,3 miliardy eur, z toho 1,9 miliardy eur sa preinvestuje prostredníctvom Integrovaných územných investícií.

„Až pri takmer 2 miliardách eur budú mať budúci rok hlavné slovo regióny a kľúčové mestá, teda mestá udržateľného mestského rozvoja. Zároveň urobíme všetko preto, aby sa toto číslo ešte navýšilo. Najzaujímavejšie oblasti z pohľadu samospráv sú výzvy na zlepšenie MHD (alokácia 350 mil. eur), adaptácie na klimatickú zmenu (400 mil. eur), školy (176 mil. eur), obnoviteľné zdroje energie (23 mil. eur), výskumné a inovačné kapacity (80 mil. eur), inteligentné mestá a regióny (65 mil. eur) či ambulancie (20 mil. eur),“ vymenoval minister Raši.

Predstaviteľov miest a obcí v Poprade ubezpečil, že už dnes sa aktívne pracuje na príprave základných rámcov ďalšieho programového obdobia, aby malo Slovensko k dispozícii eurofondy aj po roku 2027. „Čakajú nás veľmi náročné rokovania v Bruseli, verím  však, že ak dokážeme, že na Slovensku vieme pripravovať kvalitné projekty, môžeme na ne aj v budúcnosti získavať európske zdroje,“ dodal Richard Raši.

Na pondelkový kongres, ktorý usporiadalo MIRRI SR, prišlo do Popradu viac ako tisíc starostov a primátorov z celého Slovenska. Okrem predsedu parlamentu Petra Pellegriniho sa ho zúčastnili aj podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec, ministerka hospodárstva Denisa Saková, minister školstva Tomáš Drucker, ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš, štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Vnuk, štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa, štátny tajomník ministerstva vnútra Patrik Krauspe a predstavitelia SIEA, SARIO, ZMOS a ÚMS.