Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
hdimg2512ba7f7c2fb6e8334c78726e9529

Diskusia na Strednej škole spojenej v Banskej Bystrici v projekte Vidiecka mládež v regióne

Diskusia z projektu Vidiecka mládež v regióne, realizovaného OZ Vidiecky parlament na Slovensku sa konala na Strednej spojenej škole v Banskej Bystrici dňa 29.1.2019 od 8.45 hod. so študentmi 4. ročníka.


Na diskusii boli prítomní pracovníci projektu: Ing. Mária Behanovská a Ing. Anna Tušimová. Diskusii predchádzalo stretnutie so zástupkyňou školy a triednou učiteľkou. Predstavila nám školu, jej aktivity, a ich pohľad na to, ako sa žiaci zaujímajú o dianie okolo seba a tiež aká je ich angažovanosť.

Témy k diskusii boli:

1. Angažovanosť mladých v regionálnych politikách

2. Súčasný stav a bariéry v komunikácii s verejnou správou

3. Zvýšenie povedomia mladých ľudí o možnostiach ich účasti na rozhodovacích procesoch v obciach

4. Identifikácia diskriminácie a jej vnímanie

Na začiatok sme sa predstavili a nasledovalo podpisovanie prezenčných listín, pričom účastníci diskusie boli oboznámení s ich právami a povinnosťami prevádzkovateľa podľa zákona č. 18/2018 Z. z.. Účastníci vyjadrili súhlas s použitím osobných údajov pre účely projektu.


Úvodom Ing. Mária Behanovská študentov najskôr oboznámila s projektom, jeho cieľmi a úlohami. Potom postupne  rozobrala problematiku všetkých 4 tém a k ním viedla aj diskusiu.

S mladými ľuďmi diskutovala o tom či sa zapájajú na miestnych samosprávach do rozhodovacích procesov. Kládla im otázky o samospráve, či vedia aké kompetencie má starosta/primátor , poslanci, členovia komisií Či poznajú starostu/primátora, poslancov, či majú komisiu pre aktivity mladých v obci/meste, kto ju vedie. 

Aké občianske združenia poznajú vo svojom okolí, akú majú činnosť. Reagovali iba niektorí, nikto nie je členom žiadnej organizácie, klubu, spolku. Na škole majú školskú radu, ktorá komunikuje s vedením školy. Väčšina nevedela, čo je to občianske združenie, nikdy sa nezaujímali, ani ich nenapadlo, že by mohli a mali ísť za starostom/primátorom, poslancami a povedať im čo sa im páči, čo by chceli a potrebovali v mieste kde žijú.

Ing. Mária Behanovská mladým ľuďom vysvetľovala, že pokiaľ oni nepovedia čo chcú zmeniť v ich obci/meste kompetentným osobám, tak tie nemajú odkiaľ vedieť aké sú ich potreby. Nabádala ich k tomu, aby ak majú nápad, alebo sa im niečo v ich obci nepáči, obrátili sa na poslancov, členov komisií, prípadne rovno na starostu. Skonštatovala, že ak chceme zmenu k lepšiemu, musíme sa zapojiť a byť iniciatívni všetci.

Štvrtá časť identifikácia diskriminácie a jej vnímanie. Ľudská dôstojnosť a diskriminácia.

Vysvetlila, že diskriminácia predstavuje nerovnaké zaobchádzanie podkopávajúce a spochybňujúce dôstojnosť človeka. Diskriminácia je také konanie, keď sa v tej istej situácii zaobchádza s jedným človekom (skupinou ľudí, organizáciou, krajinou, skupinou krajín) inak než s iným človekom (skupinou ľudí, organizáciou, krajinou, skupinou krajín) na základe jeho odlišnosti. V roku 2004 prijalo Slovensko tzv. antidiskriminačný zákon č. 365/2004 Z.z., ktorý vychádza z antidiskriminačných smerníc Európskej únie (smernica Rady Európy 2000/43/ES, smernica Rady Európy č.2000/78/ES). Tento zákon rieši problematiku diskriminácie predovšetkým v oblasti sociálneho zabezpečenia, zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, pracovnoprávnych vzťahov a poskytovania tovarov a služieb a ukladá povinnosť dodržiavať zásadu rovnakého zaobchádzania. Okrem neho sa diskrimináciou zaoberá viacero odvetvových zákonov a aj zákonník práce. 

Ďalšia časť stretnutia bola venovaná vypracovaniu dotazníkov v rámci anonymného dotazníkového prieskumu. V rámci diskusie vyjadrili študenti svoje názory k témam a vyplnili dotazníky. Venovali sme tomu dostatočný priestor – študenti si žiadali vysvetlenia, ak niečomu nerozumeli. Väčšina študentov nevedela čo je to občianske združenie , či v ich okolí existujú občianske združenia, verejno - súkromné partnerstvá , mieste akčné skupiny, či spolky.

Ing. Anna Tušimová nabádala mladých ľudí k aktivite, hľadať možnosti zdokonaľovania sa a zapájania sa do rôznych aktivít organizovaných napríklad organizáciou IUVENTA, či iných Občianskych združení. Uviedla niekoľko možností, na čo študenti reagovali pozitívne a zaujal ich aj časopis OZ VIPA SK „Náš vidiek“.

Po ukončení práce so študentmi sme diskutovali o výsledkoch diskusie aj s riaditeľom a zástupkyňami školy. Zhodli sme sa na potrebe pracovať so študentmi v oblasti väčšieho zapájania a komunikácie mladých s miestnymi samosprávami. Podujatie pokladali za zmysluplné a podľa ich skúsenosti s mladými ľuďmi, je dôležité ich neustále motivovať a robiť medzi nimi osvetu aj v tejto oblasti.

Na webe školy zverejnili informáciu o vykonanej aktivite projektu na nasledovnej adrese: https://sos-podnikaniebb.edupage.org/news/ – s nasledovným textom:

Študenti štvrtých ročníkov sa 29. januára 2019 stretli s Ing. Máriou Behanovskou predsedníčkou VIPA SK OZ a jej členkou Ing. Annou Tušimovou. Študentom predstavili formou prednášky spojenej s diskusiou projekty pre mládež pod názvom ,,Vidiecky parlament na Slovensku“ a „Vidiecka mládež v regióne“. Poukázali na dôležitosť zaujímať sa o regionálnu politiku, aké majú mladí ľudia možnosti angažovanosti v regionálnych politikách a spolupráce s verejnou správou. Snažili  sa v nich prebudiť vyšší záujem ich účasti na rozhodovacích procesoch v samospráve, odstrániť stav bariéry v komunikácii s verejnou správou. Upozornili aj na identifikáciu diskriminácie a ako je vnímaná verejnosťou. Veríme, že študentov dostatočne motivovali a v budúcnosti prejavia záujem spolupracovať, podieľať sa ako zodpovední občania našej republiky na dianí  vo svojom regióne, obci a v škole.

Mgr. Nina Matušovová, výchovná poradkyňa



V  B. Bystrici 29.1.2019

Zapísala : Ing. Anna Tušimová a Ing. Mária Behanovská


Priložené dokumenty

DátumNázovVeľkosť a typ
21. 03. 2019  Zápis_diskusia_SS_BB_29.1.2019173 kB [pdf]

Priložené fotografie