Druhý webinár, ktorý usporiadalo Forum Synergies a Lotyšské vidiecke fórum, sa uskutočnil v piatok 29. mája, 17:00 - 18:15 a my sme boli pri tom
Webinár sa zaoberal témou ,,Mládež a opustené vidiecke oblasti". Hlavným hosťom bol Jakub Dvorsky (predseda a zakladateľ OZ Lišov Múzeum), ktorý sa podelil o svoj príbeh a skúsenosti k danej téme a umožnil účastníkom workshopu virtuálne vstúpiť do Múzea na Lišove na Slovensku.
Na úvod webináru Jakub predstavil Lišov Múzeum a jeho činnosť v regióne formou prezentácie a krátkeho videa.
Pozadie a história Múzea na Lišove, ktoré bolo založené pred 5 rokmi ako občianske združenie a pôsobí ako inovatívna komunitná organizácia v malej dedine na južnom Slovensku - Lišov, okres Krupina a región Hont. Múzeum v Lišove vypracovalo svoj výskumný a prevádzkový model v rámci 4 pilierov udržateľnosti (environmentálny, kultúrny, sociálny a ekonomický). Lišov múzeum má 3 hlavné časti: prvou je Lišovská izba - tradičný vidiecky kamenný dom z roku 1916, ktorý momentálne slúži ako mále etnografické múzeum. Druhou čaťou je Keltský okrúhle obydlie ktoré bolo postavené v rokoch 2016-217, ako ukážka keltského života v Európe. Poslednou časťou je Galeéria masiek - Medzinárodná zbierka masiek, ktorá vystavuje masky z celého sveta vo vnútri galérie, sa nachádza malý obchod s miestnymi výrobkami.
Rovnako ako v mnohých vidieckych oblastiach Európy, aj obec Lišov má skúsenosti s vidieckou nezamestnanosťou, zmenami vo vlastníctve a správe pôdy, zmenami v sociálnom zložení spoločnosti a s vyľudňovaním. Múzeum spolupracuje s miestnymi ľuďmi, remeselníkmi a umelcami. Práca múzea sa týka udržateľnosti, čo znamená využívanie miestnych materiálov, miestnych zručností a vytváranie miestnych produktov. Budovy múzea sa obnovujú tradičnými metódami. Múzeum taktiež hosťuje účastníkov cez program Erasmus+ z celej Európy, ktorí zdieľajú jeho étos a môžu si vymeniť zručnosti, osvedčené postupy a vedomosti, aby pomohli spoločne rásť európskym vidieckym oblastiam k udržateľnosti.
Web: lisovmuzeum.sk