Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk

Summit o dlhodobom rozpočte EÚ skrachoval, lídri sa nedohodli

Berlín (TASR) - Mimoriadny summit Európskej únie (EÚ) o dlhodobom rozpočte na roky 2014 až 2020 sa v piatok v Bruseli skončil bez dohody európskych lídrov na jeho finálnej podobe. Informáciu potvrdili viaceré národné delegácie prítomné na rokovaniach o dlhodobom rozpočte, ako aj eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová.

Podľa zdrojov z diplomatického prostredia EÚ dôvodom zlyhania rokovaní lídrov o budúcej finančnej perspektíve sú neprekonateľné názorové rozdiely o výdavkoch a o výške škrtov v dlhodobom rozpočte únie.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy sa vo štvrtok o polnoci rozhodol ukončiť prvú fázu rokovaní, keď premiérom a prezidentom rozdal najnovší návrh škrtov vo výške 80 miliárd eur. Národné delegácie mali k dispozícii pol dňa na to, aby si pred druhým kolom rokovaní ujasnili vlastné pozície, pričom Van Rompuy dúfal, že to povedie k zmenšeniu priepasti medzi názormi európskych štátnikov a že to vytvorí základ pre dosiahnutie kompromisu o budúcej podobe rozpočtu.

Priložené dokumenty

NázovVeľkosť a typ
  Summit o dlhodobom rozpočte EÚ skrachoval, lídri sa nedohodli34 kB [doc]